• Przedmiotowe ocenianie klasy IV,V

        • ZASADY PRZEDMIOTOWEGO OCENIANIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

           

          I. ZASADY OGÓLNE

          1. Przedmiotowy System Oceniania z języka niemieckiego jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Ocenianiem  .

          2. Każdy uczeń jest oceniany za swoje osiągnięcia,  wiedzę, umiejętności oraz postawę,  np. aktywność czy kreatywność.

          3. Uczniowie są zawsze informowani o otrzymanych ocenach cząstkowych, natomiast o ocenach śródrocznych i końcoworocznych powiadamiani są w terminach przewidzianych w WO.

          4. Nauczyciel zobligowany jest do dostosowania formy i wymagań stawianych uczniom z różnymi dysfunkcjami do opinii zawartych w orzeczeniach i opiniach.

          5. Na początku roku szkolnego uczniowie zostaną poinformowani przez nauczyciela przedmiotu o zakresie wymagań na poszczególną ocenę oraz o sposobie i zasadach oceniania.

          6. Zakres dłuższych sprawdzianów pisemnych (prac klasowych) oraz ich dokładny termin będą podawane przez nauczyciela z tygodniowym wyprzedzeniem.

          7. Krótkie sprawdziany pisemne (kartkówki) i ustne wypowiedzi uczniów,  obejmujące bieżący materiał leksykalny (trzy ostatnie omówione przez nauczyciela lekcje), mogą być przeprowadzane na bieżąco, bez wcześniejszej zapowiedzi.

          8. Nauczyciel na bieżąco określa zakres oraz terminy wykonania prac domowych lub innych form aktywności.

          9. Nauczyciel  jest zobowiązany ocenić i udostępnić uczniom sprawdziany i pisemne prace kontrolne w ciągu jednego tygodnia. Są one do wglądu dla ucznia i rodziców ( opiekunów).

          10. Wszystkie oceny uczniów są rejestrowane i motywowane na prośbę ucznia lub jego rodzica/opiekuna prawnego.

          11. Uczeń ma prawo poprawić  każdą ocenę ze sprawdzianu  w wyznaczonym przez nauczyciela terminie w ciągu dwóch tygodni.

          12. Uczeń nie może poprawić ocen cząstkowych z kartkówki i ćwiczeń pisemnych.

          13. Oceny śródroczne i  końcoworoczne  uwzględniają oceny cząstkowe wystawione uczniom za wiedzę i umiejętności oraz z form aktywności obowiązujących w danym śródroczu. Największą wagę mają oceny z prac pisemnych- testów, kartkówek oraz praktycznych umiejętności np. mówienia, pisania, rozumienia tekstu czytanego i słuchanego. Przy ustalaniu oceny końcowej nauczyciel uwzględnia także systematyczność i możliwości intelektualne ucznia. Ocena okresowa nie może być wystawiona jako średnia arytmetyczna ocen cząstkowych.

          12. Raz w śródroczu uczeń może zgłosić nieprzygotowanie do zajęć (w tym również brak pracy domowej). Nie dotyczy to sprawdzianów i zajęć, na których wystawiana jest ocena końcowa – śródroczna lub roczna. Nieprzygotowanie zostaje  zaznaczone  w dzienniku w odpowiedniej rubryce. Nieprzygotowanie do zajęć uczeń zgłasza zaraz po wejściu do klasy, po wywołaniu do odpowiedzi zgłoszenie nie będzie uwzględnione.

          II. ZASADY OCENIANIA

          1.      Sprawdziany są obowiązkowe. Przy ocenianiu sprawdzianów pisemnych,  które zawierają  zadania dodatkowe wykraczające ponad podstawowy materiał omawiany na zajęciach, przyjmuje się następującą skalę punktową przeliczoną oceny:

          100%-90% -  bardzo dobra (5)

          89% - 75% - ocena dobra (4)

          74% - 50% - ocena dostateczna (3)

          49% - 30% - ocena dopuszczająca (2)

          29% - 0% - ocena niedostateczna

          ·         Sprawdziany pisemne składają się   z części obowiązkowej, która obejmuje materiał co najwyżej na ocenę bardzo dobrą (5) oraz przewiduje się zadanie dodatkowe na ocenę celującą (6). Zadanie dodatkowe podlega ocenie w przypadku, gdy uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą (5) z części obowiązkowej.

          ·         Uczeń może poprawić każdą otrzymaną ocenę  z testu w wyznaczonym przez nauczyciela terminie w ciągu dwóch tygodni. Uczeń, który nie poprawił oceny w określonym czasie, traci prawo do jej poprawy.

          ·         Uczeń po chorobie lub innej nieobecności ma obowiązek napisać zaległy test w uzgodnionym terminie do dwóch tygodni, od dnia pojawienia się ucznia na pierwszych zajęciach. Brakujące lekcje uczeń jest zobowiązany uzupełnić.

          ·         Ściąganie w czasie pisania sprawdzianu skutkuje oceną niedostateczną.

          2. Kartkówka obejmuje zakres materiału z ostatnich trzech lekcji, może też sprawdzać pracę domową. Nie musi być zapowiedziana. Czas pisania nie może przekroczyć 20 minut. Ściąganie w czasie pisania kartkówki skutkuje oceną niedostateczną. Ilość kartkówek nie jest określona i wynika z bieżącej pracy uczniów.

          3. Wypowiedź ustna obejmuje trzy ostatnie lekcje. Przynajmniej raz w śródroczu. Ocena z odpowiedzi jest wpisywana do zeszytu przedmiotowego. Poprawa oceny jest możliwa i następuje z inicjatywy ucznia. Obie oceny są wpisywane do dziennika.

          4. Aktywność ucznia na lekcji w oparciu o jego twórcze i merytoryczne uczestnictwo w zajęciach   nagradzane jest plusem. Pięć plusów dają ocenę bardzo dobrą.

          5. Praca domowa jest oceniana kilka razy w śródroczu. Brak pracy domowej oznaczony jest minusem. Trzy minusy skutkują oceną niedostateczną.

          6. Praca dodatkowa. W każdym semestrze uczeń może zdobyć ocenę dodatkową za pracę, która nie jest obowiązkowa. Ocena zależy od jakości wykonania pracy a także od poziomu zaangażowania ucznia.

           

           

           

          III. POZIOMY WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE

           

          Ocena

          Wiadomości i umiejętności ucznia

          celujący

          Uczeń dysponuje wiedzą wykraczającą poza program szkolny, umiejętności zdobyte na lekcjach potrafi wykorzystać w nowy i nietypowy sposób

          bardzo dobry

          Uczeń ma bogaty zasób słownictwa, które używa prawidłowo w mowie            i piśmie. Potrafi budować spójne zdania, poprawnie pisze krótkie teksty. Zna struktury gramatyczne i poprawnie je wykorzystuje. Rozumie słyszane wypowiedzi i potrafi przekazać informacje w nich zawarte

          dobry

          Uczeń dysponuje znaczną ilością słownictwa, co pozwala mu na wypowiadanie się na każdy temat. Umie budować zrozumiałe zdania ustnie i pisemnie. Poprawnie stosuje większość struktur gramatycznych. Potrafi wybrać potrzebne informacje ze słyszanych wypowiedzi

          dostateczny

          Uczeń zna niewielką ilość słów odpowiednich do różnych zadań. Większość słów potrafi poprawnie wymówić i zapisać. Zna podstawowe struktury gramatyczne i czasami potrafi je zastosować w zdaniu. Rozumie ogólny sens słyszanych wypowiedzi.

          dopuszczający

          Uczeń zna niewielką ilość słów, część z nich potrafi poprawnie wymówić           i zapisać. Czasami potrafi zbudować krótkie, bardzo proste zdanie. Rozumie, czego dotyczy słyszana wypowiedź. Rozumie rutynowe polecenia nauczyciela wydawane w klasie

           

          IV. OSIĄGNIĘCIA

          Uczeń powinien opanować materiał objęty programem nauczania z języka angielskiego w zakresie sprawności językowych: rozumienia ze słuchu, mówienia, rozumienia tekstu pisanego (czytanie) oraz pisania.

           

          1.Sprawność rozumienia ze słuchu:

          ·         rozumienie ogólnego sensu prostych sytuacji komunikacyjnych w tym intencji rozmówcy,

          ·         rozumienie instrukcji nauczyciela (prostych nieskomplikowanych wypowiedzi kierowanych bezpośrednio do ucznia),

          ·         rozumienie ogólnego sensu oraz wyszukiwania informacji szczegółowych   w nieskomplikowanych wypowiedziach i dialogach.

           

           

          2.Sprawność mówienia:

          ·         zadawanie prostych pytań i udzielanie odpowiedzi, zdobywanie i udzielanie informacji w typowych sytuacjach dnia codziennego,

          ·         formułowanie krótkiej wypowiedzi o sobie, rodzinie, najbliższym otoczeniu,

          ·         informowanie podtrzymywanie prostej rozmowy dotyczącej typowych sytuacji dnia codziennego,

          ·         opanowanie poprawnej wymowy w zakresie poznanego materiału językowego.

           

          3.Sprawność czytania:

          ·         rozumienie powszechnie spotykanych dokumentów takich jak: menu, rozkład jazdy, ogłoszenia, reklamy, listy i informacje,

          ·         wyszukiwanie konkretnej informacji w prostych tekstach,

          ·         rozumienie ogólnego sensu prostych adaptowanych tekstów.

           

          4.Sprawność pisania:

          ·         dostrzeganie różnic między fonetyczną a graficzną formą wyrazu oraz umiejętność poprawnego zapisu większości słów znanych ze słuchu,

          ·         napisanie krótkiego listu o sobie i swoich zainteresowaniach, przekazywanie prostej informacji.

           

          Opracowała

          Magdalena Andrzejczak