• Informacje dla rodziców

• Oddziały przedszkolne biorą udział w projekcie Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury.

Moduł I - Czytamy razem z Małym Misiem

Przedszkole realizuje kierunki polityki MEiN: 1. Wspomaganie przez przedszkole wychowawczej roli rodziny – rozwijanie czytelnictwa przez przedszkole we współpracy z rodzicami, tj. zachęcanie do czytania w domu misiowi. 2. Wspomaganie przez przedszkole wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u dzieci stałych sprawności w czynieniu dobra – poszukiwanie ww. postaw w utworach literackich; proponowanie dzieciom czytania jako wartościowego sposobu spędzania czasu wolnego. 3. Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci – dobór literatury do wieku, możliwości i potrzeb dzieci, w tym specjalnych potrzeb edukacyjnych. 4. Kontynuowanie działań na rzecz poznawania polskiej kultury – prezentowanie polskiej literatury dzieciom. 5. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych dzieci i nauczycieli. www.mac.pl/malymis

Wiodące kompetencje kluczowe: • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji; • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się; • kompetencje obywatelskie; • kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

Rozwijanie czytelnictwa: • codzienne czytanie dzieciom w towarzystwie Małego Misia – ich przewodnika po świecie literatury; • zachęcanie rodziców przedszkolaków do czytania dzieciom; • prowadzenie dzienniczka; • stworzenie przedszkolnego kącika książki.

Opis: dzieci wraz z nauczycielem wybierają grupową maskotkę – misia (koniecznie miś/ niedźwiadek), który w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie czytelniczą podróż po ich domach. W przedszkolu pluszak „zamieszka” w kąciku czytelniczym. Zostanie mu nadane imię i będzie obecny na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu w roli przewodnika po świecie literatury. Dzieci, po zapoznaniu się z daną lekturą, będą wypełniały kartę z dzienniczka Małego Misia (dołączona do materiałów).

• Standardy ochrony małoletnich - informacja dla rodziców